Nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

Jurata

02 grudzień 2011r.

Jurata powstała w latach międzywojennych od razu jako kąpielisko, wówczas najmodniejsze i najlepiej zagospodarowane. Również dzisiaj cieszy się nie słabnącą popularnością, do której przyczynia się jej położenie wśród lasu na mierzei i piękno szerokich, bardzo białych plaż. Imię Jurata zapożyczyła od kaszubskiej boginki morskiej, której zawdzięczamy złoto Bałtyku — bursztyn, zwany też jantarem. Jak mówi bowiem legenda boginka ta zakochała się w ubogim rybaku, co tak rozgniewało jej ojca, boga morza Gośka, że roztrzaskał podwodny pałac córki zbudowany z bursztynu. I właśnie szczątki tego pałacu do dziś wyrzucają na brzeg fale morskie.


Hel

02 grudzień 2011r.

Na północo-wschód od dzisiejszego Helu, tam gdzie głębia u cypla półwyspu, znajdowało się ongiś bogate miasto, w którym panował już nie dostatek, a wręcz przepych. Mieszkający w nim kupcy posiadali własne zamorskie floty i handlowali z całym światem, obok towarów pierwszej potrzeby sprowadzając przedmioty zbytku, kosztowności i złoto. Tak dobrze wiodło się ówczesnym helanom, że z czasem zatracili wszelki umiar — uczty trwały dni i noce, zapanowała rozwiązłość. I wtedy, tak jak ongiś na Sodomę i Gomorę, spadło na Hel nieszczęście; w noc z pierwszego na drugi dzień Zielonych Świątek morze wystąpiło z brzegów i olbrzymią falą zalało miasto.


Rzucewo

18 lipiec 2013r.

Rzucewo Wieś w pobliżu Pucka nad Zatoką Pucką na skraju Nadmorskiego PK. Pałac von Belowów wzniesiony w stylu Tudorów w 1840 r. (proj. Stiilera), zdobiony ornamentyką arabską, obecnie komfortowy hotel. Otacza go park z sędziwymi drzewami (kasztanowce, platany, sosny wejmutki, modrzewie, graby, lipy, dęby, buki). Do Osłonina prowadzi 4-rzędowa lipowa Aleja Sobieskiego (dł. 1 300 m, ok. 260 lip, 40 klonów, topól i kasztanowców). Według legendy aleję zasadził sam Jan III Sobieski gdy właścicielką wsi była jego siostra Katarzyna.