Nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Gadki Z Rybaków

02 December 2011r.

[caption id="attachment_45" align="alignleft" width="152" caption=" "][/caption]Specyfika wąskiego pasma lądu Helskiej Kosy znajduje odbicie w typowych tylko dla tego skrawka ziemi opowieściach, zwanych gadkami, krążących na Rybakach lub o rybakach z .półwyspu wśród mieszkańców innych nadmorskich wiosek. A oto kilka z nich.


21 May 2012r.

WĘDZENIE To zajęcie niezmiernie przyjemne, na Kaszubach zaś łudniowa Zyda, przynosząca deszcz, a wujem—West, zapowiadający marne połowy i głód w checzach. Przyjaciel to Żywnik, wiejący ze wschodu i napędzający ryby do sieci. Dokuczliwym figlarzem bywa Kręck-Kręcyszk, ale jeszcze groźniejszy od niego jest Szalińc, diabelski wysłannik. Natomiast piękna i przyjazna Glada niesie ciszę i pogodę, nie wiadomo tylko na jak długo...


Kolory kaszubskiego haftu

21 May 2012r.

KOLORE KASZEBSCZIiGO HAFTU Ciej chcesz, białeczko, żebe haft kaszebsczi Muzyką zagrół kolorów, Na świat sę przezdrze daleczi i blesczi A tede dokonój weboru. Na piękne sę przezdrze zelonś łase, Na łączi prze rzeczkach, dąbrowę, To uzdrzysz, że one w latowym czase Zelonosc mają godową. Zós w morscziech falach, w jezornech oczkach, Nad tobą w górze niebo je modrawe, Tę barwę widzisz też w stregach i rzeczkach I w oczach mulka stesknionech i łzawech.


Stężyca wieś Kaszubska

18 July 2013r.

Stężyca Duża wieś kaszubska nad jeziorami Stężyckim i Raduńskim Górnym w terenie Kaszubskim PK na szlaku wodnym Kółko Raduńskie. Obecnie wieś letniskowa z 2 kąpieliskami. Barokowy Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1706 r., jeden z piękniejszych na Pomorzu.


Fotryfikacje Jastarnia

02 September 2013r.

JASTARNIA Rozmieszczenie obiektów Ośrodka Oporu Jastarnia. W czerwcu 1939 r. w Dowództwie Obrony Wybrzeża Morskiego opracowano plan lądowej obrony półwyspu. Zasadniczym elementem systemu był Ośrodek Oporu Jastarnia, składający się: -z wysuniętej pozycji polowej;


Legendy z Darłowa

02 September 2013r.

Legendy z Darłowa O skarbie króla liryka na zamku tlarkmskim Podobno na darłowskim zamku ukryte są skarby króla Eryka. Kiedy liryk został zdetronizowany i wypędzony ze Skandynawii, zabrał ze sobą olbrzymi skarb należący do Danii, Szwecji i Norwegii Przewiozło go przez Bałtyk siedem okrętów wojennych z Darłowa i Słupska. Pościgow i szwedzko-duńskiemu przeszkoliła potężna burza. Dwa statki pełne skarbów zatonęły przed Darłowem, ale pozostałe dotarły do eelu. Król Eryk znalazł schronienie na zamku darłowskim i tu znalazła się większość skandynawskich skarbów. Wśród przedmiotów o ogromnej wartości


Legendy z Malechowa

02 September 2013r.

Legendy z Malechowa Zatopiony kościół kolo Podgórck Na południe od Podgórck leży otoczony pagórkami staw mający kształt kościoła. Kiedyś stał tu dom Boży, który podczas potężnej burzy został zalany wodą i zapadł się pod ziemię. W powstałej wyrwie w ziemi utworzył się staw. Co dzwoni na szosie do Kręgu W lesie za wioską Chomiec zaraz po przekroczeniu Grabowej krzyżują się szosy. Południowa prowadzi do Kręgu. To miejsce nazwane zostało „dzwonków ką". Przed laty stał tu dom celny. Kto przejeżdżał tędy nocą musiał dzwonić do drzwi, by zbudzić celnika.


Legendy z Polanowa

02 September 2013r.

Legendy z Polanowa Z historii zamku i miasta Polanów Na ulicy Zamkowej stał kiedyś dwupiętrowy masywny dom o długości kilkudziesięciu metrów. Grube mury sprawiały, ze wyglądał potężnie w stosunki do wąskich i niskich domów w miasteczku. Dawniej „zamek" otaczały stajnie, stodoły i spichlerze. Mury pokryte były pnączami. W miejscu gdzie teraz jest ulica Zamkowa znajdował się przepiękny park ze stuletnimi drzewami. Po stawie pływały kaczki. Całość otoczona była fosą i porosłym krzakami wałem.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >