wczasy, wakacje, urlop
24 May 2012r.
WYBRZEŻE KOŁOBRZESKIE KRAJOBRAZ WYBRZEŻA na wschód od wyspy Wolin aż poza Kołobrzeg składa się z dwu typów na przemian się powtarzających: brzegu stromego i brzegu płaskiego. Zaraz na wschód od Dziwnówka zaczyna się brzeg stromy, gdzie płyta złożona z glin lodowcowych podchodzi do samego morza i opada urwistą ścianą wysokości 10 — 15 metrów. Podłoże tej płyty jest margliste. Tu i ówdzie w pobliżu plaży rozciągają się osady rzeczne lub jeziorne w postaci piasków, iłów i namułów. Tu i ówdzie jeziorka i wklęśnięcia, wiele wałów
24 May 2012r.
KAMIEŃ POMORSKI. Miasto powiatowe, leży u ujścia rzeki Niemczy do Zalewu Kamieńskiego, w odległości 12 km od Bałtyku. Stacja kolejowa na miejscu; linia kolejowa odbudowana w r. 1946. Jadąc ze Szczecina do Kamienia, należy przesiąść się na stacji węzłowej Wysokai. Punkt centralny wycieczek nadmorskich, węzeł komunikacyjny licznych linii autabusowych.
24 May 2012r.
DZIWNÓW. Dawniej nazywano tę miejscowość Dziwną. Jest to duże kąpielisko morskie położone znakomicie na wąskim przesmyku lądowym między rzeką Dziwną a otwartym Bałtykiem. W tym właśnie miejscu przesmyk ten połączony z lądem wybiega daleko w wodę i raczej jest ciągiem dalszym tej samej mierzei, zbudowanej przez morze na wyspie Wolin, tylko tutaj rozerwanej przez rzekę Dziwną. Przesmyk ten ma zaledwie 150—250 metrów (Szerokości. Jest to wał wydmowy ciągnący się na przestrzeni do 7 km. Wszędzie rośnie las, z wyjątkiem niewielkich skrawków łąk nad samą Dziwną. Przesmyk przytyka do lądu, który w tym miejscu jest nizinny i pokryty pięknym lasem sosnowym, skąd ta część Dziwnowa nosi nazwę Dziwnow-las.
21 May 2012r.
KOLORE KASZEBSCZIiGO HAFTU Ciej chcesz, białeczko, żebe haft kaszebsczi Muzyką zagrół kolorów, Na świat sę przezdrze daleczi i blesczi A tede dokonój weboru. Na piękne sę przezdrze zelonś łase, Na łączi prze rzeczkach, dąbrowę, To uzdrzysz, że one w latowym czase Zelonosc mają godową. Zós w morscziech falach, w jezornech oczkach, Nad tobą w górze niebo je modrawe, Tę barwę widzisz też w stregach i rzeczkach I w oczach mulka stesknionech i łzawech.
21 May 2012r.
ŻAGLE Są bardzo malowniczym, a zarazem bardzo turystycznym elementem kaszubskiego pejzażu. I te na jeziorach, i te na morzu. Żagle białe i kolorowe jolek i jachtów, które na wodach Kaszub zastąpiły spracowane płótna łodzi i kutrów rybackich napędzanych dziś mocą silników. Coraz liczniejsze jednostki żaglowe noszą też piękne kaszubsko--pomorskie imiona. W klubie stoczniowców gdańskich pływają jachty „Sambor", „Mest-win", „Subisław" (patrz KSIĄŻĘTA KASZUBSCY) i „Damroka" (patrz pod D).Jest również jacht imieniem „Purtk" (patrz DIABŁY KASZUBSKIE). Dla dalszych proponujemy poszukać imion w Bedekerze. W takich hasłach, jak na przykład: WIATRY czy MITOLOGIA KASZUBSKA.
21 May 2012r.
WŁADYSŁAWOWO Osada, połączona z dawną Wielką Wsią, w swojej obecnej nazwie i postaci jest bardzo młoda, powstała bowiem 4^1 w 1920 roku. Wtedy to kapitan Henryk Bagiński, doradca gen. Józefa Hallera na Pomorzu, zakupił na terenie gminy Wielka Wieś 20 ha ziemi z lasem, dając nowej osadzie nazwę Hallerowo od nazwiska jej projektodawcy. Miała ona przypominać rok zaślubin Polski z morzem i stać się nowoczesnym kąpieliskiem. Pobudowali się w niej przede wszystkim założyciele, potem — inni. Dłuższy czas działało tu „Towarzystwo Przyjaciół Hallero-wa",
21 May 2012r.
WIEŻYCA Mała, schludna (jak wszystkie zresztą na Kaszubach) stacyjka na linii kolejowej Gdynia—Kościerzyna i zimą, i latem W dni świąteczne staje się gwarna, kolorowa i turystyczna. Wiadomo: Wieżyca! Serce Pojezierza Kaszubskiego. Stąd w dół droga prowadzi nad jedno z najpiękniejszych jezior kaszubskich — Ostrzyckie, nad którym gęsto w tym rejonie od ośrodków wypoczynkowych i przystani. W górę natomiast szlak turystyczny prowadzi na najwyższe wzniesienie nie tylko Kaszub, ale całego Pojezierza Południowobałtyckiego, na Wieżycę (328,6 m n.p.m.) będącą kulminacją Wzgórz Szymbarskich.
21 May 2012r.
WĘDZENIE To zajęcie niezmiernie przyjemne, na Kaszubach zaś łudniowa Zyda, przynosząca deszcz, a wujem—West, zapowiadający marne połowy i głód w checzach. Przyjaciel to Żywnik, wiejący ze wschodu i napędzający ryby do sieci. Dokuczliwym figlarzem bywa Kręck-Kręcyszk, ale jeszcze groźniejszy od niego jest Szalińc, diabelski wysłannik. Natomiast piękna i przyjazna Glada niesie ciszę i pogodę, nie wiadomo tylko na jak długo...